תפריט סגור

איך להפסיק לעשן בהריון?

0
(0)

מה הן הדרכים היעילות והבטוחות להפסקת עישון במהלך ההיריון?

עישון הוא אחד הגורמים העיקריים הקשורים לתחלואה ולתמותה של האם והעובר. ההערכה היא, ש- 22% מהנשים מעשנות במהלך ההיריון, אך לרוע המזל, נמצאו מעט מאוד טיפולים יעילים להפסקת עישון הקיימים עבור נשים הרות, ומחקרים ארוכי טווח עדיין חסרי נתונים באשר ליעילות ובטיחות השיטות הקיימות, מה שמותיר נשים רבות ללא מידע מספק בנוגע לטיפולים להפסקת עישון במהלך ההיריון.

מה דעתכם על המאמר?
5/5
הפסקת עישון בהריון
אשה בהריון מעשנת

עישון הוא אחד הגורמים העיקריים הקשורים לתחלואה ולתמותה של האם והעובר. ההערכה היא, ש- 22% מהנשים מעשנות במהלך ההיריון, אך לרוע המזל, נמצאו מעט מאוד טיפולים יעילים להפסקת עישון הקיימים עבור נשים הרות, ומחקרים ארוכי טווח עדיין חסרי נתונים באשר ליעילות ובטיחות השיטות הקיימות, מה שמותיר נשים רבות ללא מידע מספק בנוגע לטיפולים להפסקת עישון במהלך ההיריון.

ההשלכות הרפואיות של עישון במהלך ההיריון

מחקרים הראו כי במהלך השליש הראשון של ההיריון העישון מעלה את הסיכוי להפלה ב- 20-80% בהשוואה לסבירויות ההפלה בקרב נשים שאינן מעשנות. עלייה זו בסיכון נובעת מירידה ברמות הגונדוטרופין כוריוני (הורמון שלייתי) בקרב נשים מעשנות.

נשים שממשיכות לעשן בטרימסטר השני נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח הפרעות שליה וואסה פרביה (חסימת צוואר הרחם על ידי כלי הדם של העובר) כתוצאה מהיפוקסיה (אספקת חמצן נמוכה) הנגרמת על ידי פחמן חד חמצני והגדלת השליה, הגורמת לשליה להגיע אל פתח צוואר הרחם, מה שהוכח כגורם סיכון ללידה מוקדמת בקרב נשים שמעשנות במהלך ההיריון.

עבור העובר, עישון סיגריות במהלך ההיריון נקשר למצבים רפואיים חמורים וניתנים למניעה, ביניהם משקל לידה נמוך, סיכון גבוה לפתח דלקות בדרכי הנשימה, אסטמה ואטופיה ואטיטיס. כמו כן עישון במהלך ההיריון מגדיל את השכיחות למוות בילודים.

השפעות העישון על ההתפתחות הנוירולוגית לא הוגדרו במלואן. עם זאת, תועדו ילדים שנולדו לנשים שעישנו במהלך ההיריון, שסבלו ממחסור קוגניטיבי, התנהגותי והתפתחותי (תשומת לב לקויה, בקרת דחף לקויה, ליקויי למידה וליקויים קוגניטיביים).

המכשול הראשון בצמצום מספר הנשים ההרות המעשנות- חינוך.

2 מחקרים שנעשו בשנים האחרונות בדקו כמה נשים קיבלו עצות להפסקת עישון במהלך ההיריון.

מחקר אחד ראיין 274 רופאים ו- 184 מיילדות, וגילה שרק מחציתם נותנים עצות למטופליהם.

מחקר אחר ראיין 296 נים מעשנות בהיריון, כדי לקבוע באיזו תדירות הרופאים המטפלים המליצו להן על טיפולים להפסקת עישון במהלך ההיריון, ומצא שרק 29% מהנשאלות קיימו דיון בנושא עם הרופא המטפל.

מחקר נוסף, שבחן את השפעתה של ההתערבות בנושא זה מצד הגורמים המטפלים מצא ש- 70% מהנשים שקיימו דיון בנושא עם הרופא המטפל השתתפו בפגישות ייעוץ והתנסו בשיטות טבעיות להפסקת עישון במהלך ההיריון.

אף על פי שהימנעות מעישון בשלב מוקדם של ההיריון מביאה ליתרונות רבים יותר, על הקלינאים להציע התערבות יעילה בהפסקת עישון לאורך כל תקופת ההיריון.

כיצד הפסקת העישון משפיע על תקינות ההיריון ובריאות האם והעובר?

ניסויים קליניים גילו שהפסקת עישון במהלך ההיריון משפיעה ב- 3 אופנים:

  1. מפחיתה את מספר הלידות המוקדמות.
  2. מפחיתה את כמות הלידות במשקלי עובר נמוכים.
  3. מעלה את משקל הלידה הממוצע של העוברים.

אילו טיפולים נמצאו יעילים להפסקת עישון במהלך ההיריון?

מחקרים הראו שהתערבות שכוללת טיפול קוגניטיבי- התנהגותי שכולל משוב היא היעילה ביותר לקידום המאמצים להפסקת עישון במהלך ההיריון.

מרבית המחקרים, שעסקו בבדיקות תרופתיות להפסקת עישון במהלך ההיריון והוגבלו לטיפול בתחליפי ניקוטין (NRT), מצאו שהם אינם יעילים, אף על פי שהם הובילו להפחתה בכמות העישון בקרב המשתתפות.

אך לטיפולים באמצעות תחליפי הניקוטין נמצא חסרון משמעותי ביחס לשיטות טיפול פרמקולוגיות. כמה מחקרים מצאו שיש קשר בין השימוש במוצרי NRT ועלייה בסיכון לחריגות מולדות והציגו סבירות גבוהה לתופעות לוואי שונות מסוג רעלת היריון, לידה מוקדמת, מומים בשלייה ועוברים קטנים לגיל ההיריון.

ההשוואה בין תחליפי ניקוטין בצורת מדבקות ותחליפי ניקוטין בצורת מסטיק נמצא, שהסיכון לחריגות גבוה יותר בקרב הנשים שטופלו במדבקות.

בעקבות הממצאים הללו, ההמלצה הקיימת כיום היא לדחות את הטיפול בתחליפי ניקוטין עד לשליש השני של ההיריון.

עוד נמצא כי הבופרופיון, טיפול פרמקולוגי אנטי- דיכאוני, מסייע להפסקת עישון, ומגביר את שיעורי ההימנעות בקרב נשים שאינן בהיריון. ניסוי שנערך בקרב 22 נשים הרות מצא כי 10 נשים (45%) הפסיקו לעשן לעומת 3 (14%) כי 45% הפסיקו לעשן. מחקר נוסף טוען שהבופרופיון עשוי להיות בטוח לשימוש בהיריון ללא סיכון מוגבר להשפעות טרטוגניות בעת השימוש בשליש הראשון, זאת בהשוואה לתרופות נוגדות דיכאון אחרות או כאשר נעשה שימוש מחוץ לשליש הראשון. יש צורך לערוך מחקרים נוספים בכל הנוגע לטיפול בעזרת הבופרופיון.

גם יעילותם של טיפולים אלטרנטיביים נבדקה, ביניהם דיקור סיני, טיפול בלייזר או אלקטרוסטימולציה במספר רב של מחקרים. אלו לא מצאו שום עדות לכך שהטיפולים הללו יעילים בקרב נשים הרות.

לסיכום

לעישון במהלך ההיריון השלכות הרות גורל הן על מהלך תקין של ההיריון והן על בריאות האם והעובר. הטיפולים הטבעיים מבוססי ההוכחות שהוכיחו את יעילותם בהפסקת עישון בקרב נשים בהיריון הם התערבות וייעוץ מצד הגורם המטפל וסיוע אקטיבי לנשים שמבקשות להיגמל מעישון כמו ייעוץ, חיזוק, ציון יתרונות הפסקת העישון, חשיפת הסיכונים הקיימים וכו’.

להלן עצות, שכל אישה מעשנת יכולה ליישם בקלות על מנת להגדיל את סיכוייה להיגמל ולהפחית את הנזק שנעשה לה ולעובר:

  • הימנעי מעישון פסיבי
  • הפחיתי את צריכת הקפאין
  • הפחיתי את צריכת האלכוהול
  • אמצי שגרת אימונים מסודרת שמותאמת לנשים בהיריון
  • העסיקי את עצמך בפעילות אחרת כשמגיע הדחף לעשן
  • הרבי בשתיית מי

מה דעתך על שיטה זאת?

לחץ כאן לדירוג

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר מדרגים 0

אתה הראשון לדרג את שיטה זאת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.